AJUTATI SCOALA
Ori de cite ori se lansează o intrebare de genul cum pot sprijini părinţii şcoala, inevitabil se aduce in discuţie latura financiară. Este drept ca sistemul de educaţie in ţara noastră este subfinanţat, dar şcoala nu are nevoie numai de bani.

Scoala poate reprezenta pentru cei mai multi dintre copii o adevarata provocare, dar si un mediu stingher in care nu se va putea descurca de unul singur. Va avea nevoie, cu siguranta, cel putin in primii ani ai vietii de scolar de ajutorul tau, in calitate de parinte.

Pentru asta trebuie sa-ti propui:
- sa nu mai ajungi tarziu la scoala;
- sa fii prezent la festivitatea de incepere a anului scolar;
- sa te implici activ in tot ceea ce inseamna scoala;
- sa fii prezent cind copilul intampina dificultati in ceea ce priveste integrarea in colectiv (nu isi face prieteni);
- sa nu te mai enervezi cand il ajuti pe copil sa isi faca temele;
- sa te interesezi de situatia scolara a copilului tau;
- sa culci copilul devreme;
- trebuie sa il ajuti sa devina mai organizat;
- trebuie sa ii arati ca te intereseaza;
- incurajeaza-l in permanenta;
- atitudinea ta pozitiva fata de scoala este cel mai important dar pe care poti sa il faci copilului tau; vorbiti impreuna despre viitor, faceti planuri pentru liceu sau facultate.